تبلیغات
:: مهران مدیری :: - طراح لباس سریال «باغ مظفر»

:: مهران مدیری ::

طراح لباس سریال «باغ مظفر»

پنجشنبه 23 آذر 1385
 
طراح لباس سریال «باغ مظفر» گفت: مسلما در طراحی لباس شخصیت‌های این سریال به تاریخ گذشته خودمان رجوع كردیم و مقداری از ویژگی‌های لباس‌های هر دوره را گرفته‌ایم، اما سعی كردیم كه این ویژگی‌ها با هم تركیب شوند و به گونه‌ای باشد كه بیننده را یاد دوره‌ای خاص نیندازد.
آوا سلطانی عربشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پاسخ به این پرسش كه در طراحی لباس‌ها تا چه اندازه از تخیل بهره گرفته است. اظهار كرد: اگرچه «باغ مظفر» سریالی طنز است اما در طراحی لباس‌ها از تخیل بهره چندانی نگرفته‌ام، چرا كه كار تا حدودی نیز رئال است.
وی ادامه داد: این گونه نبوده كه لباس‌هایی را طراحی كرده باشم و بگویم متعلق به هیچ دوره خاصی نیست، ویژگی‌های لباس‌های گذشته خودمان، در طراحی این لباس‌ها دیده می‌شود.
سلطانی عربشاهی در عین حال گفت: از میان لباس‌هایی كه شخصیت‌های «باغ مظفر» برتن می‌كنند، كمی در طراحی كلاه‌هایی كه این خان‌ها بر سر می‌گذارند، تخیل به كار رفته است، چرا كه خواسته بودند به هیچ زمان و مكان خاصی تعلق نداشته باشد. بر این اساس كلاه‌هایی طراحی كردیم كه كاملا بی‌ربط باشد.
طراح لباس سریال «باغ مظفر» درباره‌ی تفاوت پوشش‌های شخصیت‌های این سریال كه به دو دسته‌ی كاملا متفاوت امروزی و سنتی تقسیم می‌شوند، خاطرنشان كرد: این تفاوت پوشش به داستان سریال بر می‌گردد.
پدر خانواده مظفر زرگنده كه از نوادگان خان‌های قدیمی است هم‌چنان در تفكر خود باقی مانده است بنابراین هنوز همان لباس‌ها را می‌پوشد و اعضای خانواده‌اش نیز از وی تبعیت می‌كنند. اما در این میان افرادی كه با بیرون از باغ در ارتباط هستند، مجبور می‌شوند ظاهر خود را امروزی كنند.
آوا سلطانی‌ عربشاهی، در پاسخ به این پرسش ایسنا كه چقدر سعی كرده است در طراحی لباس‌های «باغ مظفر» از لباس‌های «شب‌های برره» فاصله بگیرد گفت: اصلا به این مساله فكر نكرده‌ام، چرا كه این دو سریال اصلا به هم ربطی ندارد.
وی هم‌چنین درباره فاصله گرفتن طراحی لباس‌های سریال «باغ مظفر» از لباس‌های محلی ایرانی تاكید كرد: ‌قصد ما بر این است كه در هیچ بخشی از سریال از جمله طراحی لباس‌ها به هیچ قشر، استان، شهر یا استان خاصی اشاره نشود.
آوا عربشاهی در پاسخ به این پرسش كه تا چه اندازه در طراحی لباس‌ها بر استفاده از رنگ‌های شاد تاكید دارد؟ گفت: تا حدی به استفاده از رنگ‌های شاد اعتقاد داشته‌ام، چرا كه بر این باور هستم كه اگر چه كار طنز است اما این طنز در خود داستان و بازی بازیگران در می‌آید. اگر بخواهیم در طراحی صحنه، لباس و گریم هم اغراق طنز آمیز داشته باشیم، كار خوبی از آب در نمی‌آید.
وی در پایان یادآور شد: درست است كه این شخصیت‌ها در زندگی روزمره عجیب به نظر می‌رسند، اما اگر بخواهیم در طراحی لباس‌های این افراد هم غلو داشته باشیم، بیش از حدخواهد بود، این اتفاق با توافق خود آقای مدیری به وقوع پیوست و ایشان هم به شدت علاقمند بودند كه از هرگونه غلو در طراحی لباس‌ها پرهیز شود
منبع: ایسنا
با تشکر از نازنین


[ پنجشنبه 23 آذر 1385 - 10:12 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| سارا ] [عمومی , ] [+]