تبلیغات
:: مهران مدیری :: - بگوری

:: مهران مدیری ::

بگوری

جمعه 30 تیر 1385
شاعر برره موفق ترین چهره ادبی سال بود
زنخدون تو چال اسكندرون بید

                                    

كاریكاتور: حسین صافی
اگر بخواهیم از بین چهره های ادبی سال 84، یك نفر و فقط یك نفر را انتخاب كنیم، آن یك انتخاب بدون شك حق شاعر برره، بگوری برری است.
وقتی كه سریال شب های برره آن قدر طرفدار پیدا می كند كه حتی استاد معروفی چون دكتر سیروس شمیسا (كه كتاب های آموزش ادبیات فارسی اش متن درسی دانشگاه ها هستند) سر كلاسش می گوید: حالا یكی از خودش شعری دركند! ، جایی برای تردید در این انتخاب وجود ندارد. در سال گذشته، خبرگزاری رویترز فقط دربارة دو شاعر ایرانی گزارش نوشت كه یكی از این دو بگوری بود. بگوری برری، با تخلص ادبی گیسو ، همیشه چند شعر دست به نقد داشت و آماده بود تا برای هر موضوعی شعر بگوید. و همین، از قوت شعر او حكایت داشت. بگوری علاوه بر شعر، تصنیفات دیگر هم داشــــــــــت كـــــه مهــم تــرینــش تاریخ برری بود. و این تسلط توأمان او بر نثر را هم می رساند.
گروه نویسندگان شب های برره ، با خلق شخصیتی مثل بگوری، سعی داشتند تا جریان روشنفكری و ادبیات ما را نقد كنند. بگوری شاعری بود قلم به مزد كه در ازای دریافت پنج تومان، در تاریخ هم تصرف می كرد. برای هر موضوعی سفارش شعر می گرفت و با سؤال همیشگی خوب بید؟ همواره منتظر تشویق دیگران بود. درست كه كل جریان ادبی ما این طور نیست و بخش عمده ای ازنویسندگان ما افرادی متعهد و مسؤول هستند، اما با این حال نمی توان گفت كه شخصیت بگوری در نشان دادن آن بخش قلم به مزد از جامعة ادبی ما به خطا رفته است.
یكی از دلایل موفقیت بگوری، تسلط او، یعنی مجموعه نویسندگان سریال بر شعر طنز و نیز انواع قالب های شعری بود. به این دوبیتی ها توجه كنید:
ز عشقولی منو ویلون وَكِردی
زغم عین نی قلیون وَكِردی
همه وزن دوبیتی هامو، چُلْمَنگ!
فعالیلون، فعالیلون وَكِردی!

شنیدم درب و داغون بیده مجنون
كه خاطر خواه لیلون بیده مجنون
از اون روزی كه لیلون گفته بید نه
به یادش بیدِ مجنون بیده مجنون
در دوبیتی اول، بازی استادانه با اوزان عروضی شعر فارسی را می بینیم و در دوبیتی دوم، جناسِ بید مجنون را. این غزل هم كه نقیضه ای است بر شعر معروف حافظ، از كارهای بسیار خوب بگوری است:
ناگهان پرده برانداخته... ای، یعنی چه؟!
مست از خانه برون تاخته... ای، یعنی چه؟!
عشق شون پت، وزده چنبره بر زندگیم
سهم دل، خشكه نپرداخته!.. ای، یعنی چه؟!
ای كیانوش كه با ما وزده شطرنجی
شده چلمنگ و فقط باخته!... ای، یعنی چه؟!
نودیدی كه سحرناز به روی لیلون
باز هم خنجر خود آخته؟!... ای، یعنی چه؟!
و اوكن چشم و وبین گرد نخود چی فوكوله
كار ای دوبرره ساخته!... ای، یعنی چه؟!
بوالفضول الشعرا حافظ طنز است و بگور
پیش او لنگ وینداخته!... ای، یعنی چه؟!
هر كه پنداشت تو تعریف ز طنزت فوكولی
فعل معكوس تو نشناخته!... ای، یعنی چه؟!
علاوه بر قدرت نویسندگان مجموعه، باید از بازی خوب علی كاظمی هم گفت كه با بازی درخشانش، به شخصیت بگوری جان داد.
به  هرحال بگوری برری كه می گویند برخی استادان ادبیات فارسی در كلاس های خود، او را با مسعود سعد سلمان مقایسه كرده اند، یكی از موفق ترین چهره های ادبی 84 بود. شعرهای او سریعا به میان مردم می رفت و كلامش باعث نشاط مردم می شد. و مگر از یك شاعر موفق چه انتظار دیگری می رود؟[ جمعه 30 تیر 1385 - 02:07 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : شنبه 4 شهریور 1385 - 07:08 ق.ظ]

[ پیام ()|| سارا ] [عمومی , ] [+]