تبلیغات
:: مهران مدیری :: - از تبلیغات انتخابات تا شب‌های برره

:: مهران مدیری ::

از تبلیغات انتخابات تا شب‌های برره

شنبه 19 فروردین 1385
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: تلویزیون و رادیو

اهمیت وظایف خطیر رسانه‌ی ملی به عنوان تنها رسانه‌ی صوتی و تصویری كشور، همواره طیف‌های مختلف جامعه به خصوص منتقدان و صاحب‌نظران حوزه‌ی‌های مختلف را برآن داشته تا نقطه نظر‌ها و واكنش‌هایی نسبت به سیاست‌ها و برنامه‌ها و حتی مدیریت صداوسیما داشته باشند.
به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا ، طی سال 84 ، ده‌ها اعتراض و بعضا تقدیر و تشكر از طیف‌های مختلف سیاسی، دانشگاهی و هنری و مخاطبان عام به تلویزیون و رادیو وارد شد كه در گزارشی آن‌ها را یادآور می‌شویم.
بر اساس این گزارش پخش طنز «شب‌های برره» و «تبلیغات نهمین انتخابات ریاست جمهوری» در رادیو و تلویزیون بیشترین انتقادات، پیشنهادات و تشكر‌ها نسبت به صداوسیما را در 12 ماه سال 84 فراهم كرد. در كنار آن برنامه‌ها و رویدادهایی نیز بودند كه با واكنش‌هایی از سوی هنرمندان، كارشناسان و گروه‌های مختلف جامعه روبه رو شدند.
** عماد افروغ ـ رییس كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ـ از نخستین كسانی بود كه در سال 84 انتقاد به برنامه های صداوسیما را آغاز كرد. رییس كمیسیون فرهنگی مجلس در 16 خرداد ماه نسبت به نوع آرایش مردان در فیلم‌های تلویزیونی انتقاد كرد و گفت: سیمای ما حق ندارد از مدها و روش‌های ناسازگار با موازین شرعی و فرهنگی ما استفاده كند.
** خرداد ماه 84 همزمان با انتخابات ریاست جمهوری،رسانه‌ی ملی با حجم بی‌سابقه‌ی اظهار نظر روبه رو شد كه اغلب نسبت به این تغییر رویكرد صداوسیما و آن چه فضای چندصدایی نامیده می‌شد تشكر می كردند. البته اعتراض هایی نیز در آن ایام صورت گرفت؛ کمیته خبر و اطلاع رسانی ستاد مرکزی دکتر مصطفی معین اواخر خرداد ماه اعلام کرد: كمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات در صداوسیما، فیلم دوم انتخاباتی مصطفی معین كاندیدای اصلاح طلبان پیشرو را با سانسور شدید به صورت كاملا ناشیانه پخش كرد. اكبر هاشمى رفسنجانى كاندیداى نهمین دوره انتخابات ریاست جمهورى نیز در روز 18 خرداد ماه عملكرد صداوسیما را در جریان انتخابات ، ظلم به همه كاندیداها دانست كه بیش از همه به رسانه ملى آسیب مى زند.
در كنار آن، شورای نظارت بر سازمان صداوسیما و جامعه‌ی انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار و جمعی دیگر از احزاب و سیاسیون با ارسال نامه‌ا‌ی به عزت‌الله ضرغامی رییس صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران از پوشش خبری و تبلیغات صداوسیما در ایام انتخابات تشكر كردند.
** پوران گلفام ـ همسر مرحوم فرهاد خواننده ـ كه بارها طی نامه ای سرگشاده خطاب به عزت الله ضرغامی نسبت به پخش بدون مجوز آثار این خواننده از رادیو و تلویزیون اعتراض کرده، امسال نیز نسبت به این موضوع معترض بود. او از 22 خرداد ماه 84 تا اولین روز بهمن ماه همچنان از پخش ترانه های فرهاد ابراز نارضایتی می كرد.
**پخش تیزر فیلم‌های سینمایی از تلویزیون كه همواره با اعتراضاتی از سوی فیلمسازان همراه بوده ، امسال و در پی پخش تیزر فیلم «خیلی دور خیلی نزدیك» نیز ادامه پیدا كرد. بنابراین مرداد ماه 84 ، رضا میركریمی ( كارگردان ) ‌و حوزه‌ی‌هنری نسبت به حمایت نكردن صداوسیما از این فیلم اعتراض كردندو فیروزآبادی ، مدیر اداره كل روابط عمومی و امور بین‌الملل حوزه هنری گفت : توقع ما از دوستان صدا و سیما بیش از این بود.
**یك منتقد ـ محمد امیری ـ ششم شهریور ماه در یادداشتی نسبت به برنامه‌های طنز نمایشی شبكه‌ی سوم سیما (شبكه‌ی سه و نیم و ارث بابام ) انتقاد كرد و ساخت این برنامه‌ها را عقب‌گردی در حوزه طنز تلویزیون دانست.
**مهرماه 84 و آغاز پخش سریال بحث برانگیز« شب‌های برره» واكنش‌های بسیاری را در بین اقشار مختلف جامعه بر انگیخت و تلویزیون به یكباره با حجم عظیمی از انتقادات و بعضا تشكرات مواجه شد.
بدین ترتیب در اواسط مهر ماه ، جمعی از دانشجویان دانشگاه یاسوج طی بیانیه‌ای نسبت به عملكرد صدا و سیمای كشور به دلیل پخش مجموعه‌ی «شب‌های برره» انتقاد كردند. این دانشجویان در بخشی از این بیانیه به طرح این پرسش پرداخته بودند كه « آیا باید به نظاره بنشینیم تا فرهنگ مردم را به طنز بگیرند آن هم در حد اغراق و بزرگ نمایی مفرط؟»
محمود گبرلو ـ رییس سابق انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران ـ نیز مهرماه 84 و در پی پخش قسمتهایی از سریال «شب های برره» از رییس سازمان صداوسیما خواست تا جلوی هجویات سریال «برره» را بگیرد تا بیش از این اعتبار رسانه ملی خدشه‌دار نشود.
همچنین در تاریخ 13 دی ماه حسین فرخی ـ نویسنده و كارگردان تئاتر و عضو هیات علمی دانشگاه هنر ـ در یادداشتی با عنوان «خسته نباشد، آقای مهندس » نسبت به آن چه كه لوده و دلقك‌بازی در مورد شاهنامه و تئاتر در «شب‌های برره» می‌نامید به رییس سازمان صداوسیما انتقاد كرد.
علیرضا سجادپور، معاون امور فرهنگی و ارتباطات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، در قسمت‌های آخر از معدود موافقان برره بود. وی همزمان با قسمت‌های پایانی در نامه‌ای به رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، از دست‌اندركاران سریال تلویزیونی "شب‌های برره " برای پرداختن به موضوع میراث فرهنگی در برخی قسمت‌های این مجموعه تشكر كرد.
با این حال انتقادات و پیشنهادات كارشناسان حوزه‌های مختلف به تلویزیون تا پایان پخش «شب‌های برره» ادامه پیدا كرد.
** در پی پخش سریال مناسبتی «او یك فرشته بود» و سریال «ریحانه» در پاییز 84 ، كانون وكلا به تصویر ارائه شده از وكیل در این سریال‌ها اعتراض كردند. این اتفاق كه تاكنون بارها در خصوص سریال‌ها و فیلم‌ها به وقوع پیوسته بود، سرانجام در اسفند 84 بازپرس پرونده را مجبور كرد تا دستور تشكیل كمیسیونی برای نظارت بر فیلم‌های تلویزیونی را صادر كند.
** فرورتیش رضوانیه ـ روزنامه‌نگار و نویسنده ـ در اواسط آبان ماه با ارسال مطلبی به ایسنا بر ضرورت توجه به مسایل روانشناسی و جامعه‌شناسی مخاطبان در سریال‌های تلویزیون تاكید كرد. وی در این یادداشت آورده بود: برنامه‌سازان تلویزیون با علوم روانشناسی و جامعه‌شناسی بیگانه هستند و نویسنده، كارگردان و بازیگر نمی‌دانند چه می‌كنند و چه چیزی را از صفحه تلویزیون به مردم نشان می‌دهند.
** عطارزاده ـ نماینده‌ی مردم بوشهر ـ نیز 24 آبان ماه نسبت به انتخاب منوچهر آتشی به عنوان چهره ماندگار به صدا و سیما اعتراض كرده و این انتخاب را مشكوك و ناآگاهانه دانست. در كنار آن جمعی از شاعران و انجمن شاعران ایران نسبت به این انتخاب ابراز خرسندی و تشكر كردند.
**صداوسیما در آذر ماه 84 نیز با انتقاداتی مواجه شد. به نحوی كه آیت‌الله موحدی كرمانی ، نماینده ولی فقیه در سپاه ، در بیست و نهم این ماه با حضور در اولین همایش دفاتر سیاست‌گذاری فرهنگی سپاه ،از برخی برنامه‌های صدا و سیما علی الخصوص نحوه‌ی پخش موسیقی سنتی در این رسانه انتقاد كرد.
**در همین روز دكتر ضیاءالدین مظهری ، رییس انجمن تغذیه ایران ، ضمن انتقاد به شیوه آموزش آشپزی در سیما گفت: اغلب غذاهای آموزش داده شده در برنامه‌های آشپزی تلویزیون با برنامه‌های سالم‌سازی جامعه همخوانی ندارند.
**یك هفته قبل از این انتقادات (23 آذر ماه ) ، حجت‌الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی ، عضو كمیسیون فرهنگی مجلس از نقدهای مطرح شده به سریالهای ماه رمضان در این كمسیون خبر داد. به گفته‌ی وی اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس معتقدند برخی از سریال‌ها، اهداف خوب و آرمانی نظام را تعقیب نمی‌كنند، بد آموزه‌های فرهنگی و تربیتی در برخی از آنها دیده می‌شود و از سوژه‌های متنوع، مفید و مؤثر برخوردار نبوده و صرف سرگرمی و پر كردن اوقات مردم ساخته می‌شوند.
**كمیته‌ی اطلاع‌رسانی خانه احزاب ایران نیز در تاریخ 8 آذر ماه در نامه‌ای به رییس سازمان صدا و سیما، اعتراض خود را نسبت به آن چه زیر سوال رفتن و تخطئه فعالیت حزبی در برخی برنامه‌های این سازمان خوانده بود، اعلام كرد.
**صداوسیما در اواسط دی ماه امسال در زمینه نحوه‌ی انعكاس سیاست‌ها و اقدامات دولت و شخص احمدی‌نژاد مورد انتقاد قرار گرفت. به نحوی كه «فاطمه رجبی» همسر رئیس دفتر ریاست جمهوری و سخنگوی دولت نهم،«غلامحسین الهام»، با نگارش یادداشتی مدعی شد: «در مدت كوتاهی كه از عمر ریاست جمهوری ، دكتر احمدی‌نژاد محبوب‌ترین رئیس جمهور ایران اسلامی ‌می‌گذرد، صدا و سیما بدترین كارنامه را داشته است»
**«سید احمد موسوی» ـ معاون حقوقی و پارلمانی رییس جمهور ـ، نیز یازدهم دی ماه از عملكرد صداوسیما در پوشش برنامه‌های رییس جمهور انتقاد كرد و گفت : صداوسیما می توانست بهتر ازاین عمل كند.
**مدیر فرهنگسرای هنر در پی پخش گزارش مفصلی از عملكرد فرهنگسراها در شهر تهران، در بخش « آنسوی خبرهای » شبكه اول سیما، دوازدهم دی ماه نسبت به آن چه یكسو نگری گزارش این برنامه می‌نامید، انتقاد كرد.
**در آخرین روزهای دی ماه و در پی پخش مستند مطرح «رژه پنگوئن‌ها» مهرداد اسكویی ـ مستند ساز ـ حركت صدا و سیما نسبت به پخش مطرح‌ترین فیلم مستند سال را مثبت دانست اما به نحوه‌ی دوبله و میكس باندهای صدای این فیلم ارزنده انتقاد كرد.
**ایام جشنواره‌ی فجر باعث شد كه بیشتر نگاه‌ها از تلویزیون به سینما معطوف شود با این حال مهرداد خوشبخت در هشتم بهمن ماه با ارسال نامه‌ای به ایسنا مقصر نرسیدن «جای او دیگر خالی نیست» به جشنواره ی فیلم فجر را مدیریت لابراتوار تلویزیون اعلام كرد.
**مدیر هیات محبین قرآن وعترت « دارالثقلین» در اوایل اسفند ماه طی نامه‌ای به رییس سازمان صدا و سیما ضمن تقدیر از كلیه عوامل سریال تلویزیونی « روزهای اعتراض» كه درایام محرم از شبكه دو سیما پخش شد و تشكر از دكتر پورحسین مدیر این شبكه، خواستار اهتمام و اعتنای بیشتر به مسائل مذهبی، فكری و اعتقادی در برنامه‌های این رسانه ملی شد.
**حجت‌الاسلام علی زادسر از جمله پیشنهادكنندگان سال 84 به صداوسیما بود. وی در جمع خبرنگاران پارلمانی از صدا و سیما خواست در ایام بررسی بودجه در صحن علنی مجلس دوربین‌های خود را جمع كنند تا روند رسیدگی به لایحه‌ی بودجه در صحن با سرعت بیشتری طی شود.
**محمود قنبری ـ رییس انجمن گویندگان ـ نیز اواسط اسفند ماه، ضمن تشكر از عزت‌الله ضرغامی و دستورات وی برای به ثمر رسیدن درخواست دوبلورها، از چنبره‌ها‌ی اداری سازمان صداوسیما علی الخصوص طرح سپاس انتقاد كرد.
*** در پایان
به گزارش ایسنا، صدا و سیما در حالی سال 84 را با موجی از انتظارات به پایان می‌رساند كه بنا بر ادعای عزت‌الله ضرغامی، این سازمان در دو سال اخیر ازهیچ دستگاه یا نشریه‌ای شكایت نكرده است. طرح نقدهای سازنده به عنوان یكی از افق‌های رسانه ملی در دوران ریاست ضرغامی مطرح شده و وی اسفند ماه امسال نیز به مانند سال گذشته از همه منتقدان خواست با حضور در سازمان صداوسیما ، برنامه‌های رسانه‌ی ملی را به شفافیت نقد كنند. با این حال آن چه از سیاست اخیر صداوسیما مهم‌تر به نظر می‌رسد، به اجرا در آوردن و توجه به انتقادات و پیشنهاداتی است كه تا كنون مطرح شده است اتفاقی كه قضاوت درباره‌ی آن را باید به آینده موكول كرد.
انتهای پیام
منبع: ایسنا


[ شنبه 19 فروردین 1385 - 09:04 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| سارا ] [عمومی , ] [+]