تبلیغات
:: مهران مدیری :: - گزارشی از جشن دنیای تصویر

:: مهران مدیری ::

گزارشی از جشن دنیای تصویر

جمعه 22 تیر 1386
از یاد ملاقلی‌پور تا آواز مهران مدیری؛
حاشیه‌های خواندنی مراسم اهدای «تندیس حافظ»
خبرگزاری فارس: مراسم ده سالگی جشن دنیای تصویر، كه با حضور چهره‌های سینمایی-تلویزیونی برگزار شد، با حاشیه‌های خواندنی همراه بود.
به گزارش خبرنگار فارس، از ساعت 6 عصر روز پنج‌شنبه بیست و یكم تیرماه، خیابان شهید گمنام پر از جمعیتی بود كه برای شركت در دهمین جشن سینمایی تلویزیونی دنیای تصویر به تالار بزرگ كشور آمده بودند. جمعیتی كه هر لحظه به آن افزوده می‌شد، تركیبی از هنرمندان، علاقه‌مندان به سینما و خبرنگاران بود و عده‌ای هم بدون كارت دعوت با امید حضور در جشن، در پیاده‌رو روبروی تالار بزرگ كشور تجمع كرده بودند.
- با نزدیك شدن به ساعت هشت، بازار سیاه كارت دعوت به جشن، تنها با قیمت پانزده هزارتومان بسیاری را امیدوار می‌كرد و كسانی هم كه قول شركت در جشن را از دوستان و آشنایان گرفته بودند اما كارت به دستشان نرسید، ناامید صحنه را ترك می‌كردند.
- مراسم جشن، ساعت هشت شب با پخش سرود جمهوری اسلامی و تلاوت كلام‌الله مجید آغاز شد و پس از آن، داریوش ارجمند با حضور در صحنه، خطابه آنتونی از نمایش جولیوس سزار اثر ویلیام شكسپیر را اجرا كرد كه این اجرا با تشویق‌های تماشاگران همراه بود.
- آناهیتا نعمتی با حضور بر صحنه به روال هر سال جشن دنیای تصویر، متنی را خواند كه در آن نام اكثر آثار تلویزیونی و تلویزیونی سال 85 آمده بود. پس از آن، با پخش كلیپی از ساموئل خاچیكیان، پرویز ملك‌زاده، بابك بیات، مهرزاد مینویی، علیرضا وزل شمیرانی، مهدی فتحی و رسول ملاقلی‌پور كه در دوره‌های قبلی این جشن، جوایزی را به خود اختصاص داده بودند، یاد شد.
- در ادامه، علی معلم مدیرمسئول و سردبیر ماهنامه دنیای تصویر و دبیر جشن، روی صحنه رفت و كار اجرای مراسم را با خواندن غزلی از حافظ آغاز كرد. سپس دو كلیپ تصویری از دو ترانه كاندیدای دریافت جایزه بهترین ترانه (محمد اصفهانی برای سریال وفا و مهران مدیری برای سریال باغ مظفر) پخش شد.
- ورود یك گربه‌ به صحنه كه گویا از علاقه‌مندان به هنر سینما بود برای چند ثانیه توجه همه را به خود جلب كرد اما این گربه كم‌حوصله، زود صحنه را ترك كرد. در ادامه، علی معلم با همفكری حضار، از ستاره‌های سینمایی برای اعلام نام برنده‌ها و اعلام جوایز آنها دعوت می‌كرد تا بر صحنه حاضر شوند.
- در بخشی از مراسم، علی معلم از محمدعلی كشاورز كه در جشن حاضر بود، دعوت كرد تا برای اهدای جایزه به روی صحنه بیاید اما محمدعلی كشاورز با امتناع از حضور در صحنه گفت كه اصولاً‌ اعتقادی به جایزه و جایزه گرفتن ندارد. او گفت باید در این جشن، جایزه‌ای برای تئاتر هم در نظر بگیرند، علی معلم هم پس از امتناع كشاورز از حضور برصحنه، از سعید راد دعوت كرد تا به‌روی صحنه بیاید.
- وقتی محمد سریر برای دریافت جایزه بهترین موسیقی فیلم به روی صحنه رفت، گفت: شاید اگر این جایزه را به جوان‌ترها بدهیم كه آینده‌ساز هنر و موسیقی هستند، شاید خوشحال‌تر می‌شدم و دوست داشتم كه آریا عظیمی‌نژاد كه دوازده‌ سال پیش شاگرد من بود، این جایزه را می‌گرفت.
- محمدرضا شریفی‌نیا با شیطنت‌های همیشگی خود بر صحنه ظاهر شد تا جایزه بهترین فیلمبرداری را بدهد. او پس از حضور در صحنه گفت: آقای كشاورز حرف درستی زدند. تئاتر هنر مهمی است و من هم از آقای معلم می‌خواهم كه از سال آینده تئاتر را هم در این مراسم بگنجاند.
- از اواسط جشن، علی معلم اعلام كرد كه قرار است ساعت دوازده شب برق منطقه را قطع كنند و گفت: اگر كسی اینجا نفوذی دارد یا كسی را در اداره برق می‌شناسد، زنگی به او بزند كه برق را قطع نكنند!
وی گفت: فكر كنم كه شریفی‌نیا آنجا هم آشنا داشته باشد. پس از این حرف، عده‌ای نام مسعود ده‌نمكی را فریاد زدند و او را هم جزو افراد با نفوذ به حساب آوردند.
- پخش دو كلیپ از ترانه‌های بنیامین بهادری در فیلم گرگ و میش و مهران زاهدی در سریال اولین شب آرامش نشان داد كه مراسم به نیمه رسیده اما اتفاق جالب بعدی وقتی افتاد كه داریوش ارجمند برای گرفتن جایزه‌اش به روی صحنه رفت و گفت: ما پول زیادی نداریم كه هدایای بزرگی به بچه‌هایمان بدهیم و من نتوانستم به پسرم كه هفته پیش ازدواج كرد هدیه‌ای بدهم، بنابراین دوست دارم سومین حافظی را كه گرفتم به پسرم امیریل و همسرش نسیم ‌بدهم. در ادامه زوج جوان با تشویق حضار روی صحنه رفتند و امیریل ارجمند گفت: این بهترین هدیه زندگی من و دومین شوك بزرگ من پس از ازدواج بود.
- باشگاه استیل آذین از اسپانسرهای این برنامه بود و این نكته‌ای بود كه بیژن امكانیان در حرف‌هایش به آن اشاره كرد او گفت: این پیوند، پیوندخوبی برای سینما و ورزش است كه می‌تواند به اعتلای هر دو كمك كند و امیدوارم این پیوند حفظ شود.
محمد معمایی مدیر باشگاه استیل آذین گفت: هدف از این هماهنگی بین سینما و ورزش این است كه همه ببینند محبوبیت ستاره‌های سینما و ورزش به هم نزدیك است. اینجا شاهد بودم كه از علی پروین هم مثل جمشید مشایخی امضا می‌گرفتند و من فكر می‌كنم كه این پیوند می‌تواند حركتی مثبتی در جامعه به وجود بیاورد.
- وقتی مدیر باشگاه استیل آذین برای سخنرانی روی صحنه رفت، نیمی از جمعیت به امید خوردن غذا سالن را ترك كردند و معمایی، خود را در برابر سالنی نیمه خالی دید. البته جمعیت پس از خروج با میزهای خالی از غذا روبرو شدند و دوباره به سالن برگشتند!
- جمشید مشایخی با حضور خود بر صحنه باعث شد كه سقف سالن از شدت تشویق بلرزد. وی گفت: افتخار می‌كنم كه در حضور فرزندان كوروش، فردوسی و حافظ هستم. افتخار می‌كنم از طرف یك دوست كه معلم من هم هست مورد تشویق قرار می‌گیرم و افتخار می‌كنم كه 50 سال شاگرد شما مردم بودم.

- با پخش كلیپی از آخرین كاندیدای دریافت جایزه بهترین ترانه (محمدرضا صادقی برای ازدواج به سبك ایرانی) مشخص شد كه برنده این جایزه مهران مدیری است. مدیری پس از حضور بر صحنه ضمن تشكر از هیئت داوران گفت: كار من در درجه اول كارگردانی سریال است و خواننده حرفه‌ای نیستم. در ضمن جایی كه دكتر محمد اصفهانی هست من غلط می‌كنم خوانندگی كنم!

مدیری پس از گفتن این حرف به اصرار علی معلم ترانه سریال شب‌های برره را با لب زدن اجرا كرد اما قول داد كه در بخش دیگری از این برنامه یك آواز زنده را اجرا كند. 

- وقتی كه سیف‌الله داد برای اهدای جایزه بهترین كارگردانی به روی صحنه رفت، از بهرام بیضایی دعوت كرد تا او جایزه سامان مقدم را اهدا كند تا «این جایزه به سامان مقدم بچسبد». با حضور بهرام بیضایی تمام سالن ایستادند و این چهره‌ قدیمی سینما و تئاتر را تشویق كردند.
- برای اهدای جایزه ویژه هیئت داوران، كیومرث پوراحمد بر صحنه حاضر شد و علی معلم هم از هیئت داوران خواست تا همه بر صحنه حاضر شوند. پس از آن پخش كلیپی از زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور، اشك را در چشم‌های همه جمع كرد تا همه بدانند جایزه ویژه‌ هیئت داوران به رسول ملاقلی‌پور می‌رسد. همسر و دختر ملاقلی‌پور برای گرفتن جایزه روی صحنه آمدند و این جایزه را گرفتند.
- جهانگیر كوثری و رخشان بنی‌اعتماد وقتی كه برای گرفتن جایزه بهترین فیلم روی صحنه آمدند جایزه خود را به دخترشان باران كوثری دادند، چون بازی خوب او باعث بهتر جلوه دادن فیلم شد.
- وقتی مهران مدیری برای اجرای آهنگ زنده خود به روی صحنه رفت با اشاره به پیانویی كه روی صحنه بود، گفت: ساعت چهار بعدازظهر آقای معلم از من خواست تا یك موسیقی زنده را روی صحنه اجرا كنم از او خواستم تا یك پیانو برای اجرای موسیقی تهیه كند و آقای معلم گفت پیانو نداریم. برای همین من رفتم و یك پیانو برای این مراسم خریدم. این پیانو پس از این مراسم دیگر استفاده‌ای ندارد و اگر كسی بخواهد بخرد، ما فروشنده‌ایم!
- اهدای جایزه ویژه دهمین سال جشن دنیای تصویر به بهرام بیضایی بار دیگر جمعیت سالن را سرپا كرد. محمد رحمانیان كه برای اهدای این جایزه به روی صحنه آمده بود، گفت: دیدن اسامی فیلمنامه‌های ساخته نشده استاد بیضایی من را خوشحال كرد چون دیدن این فیلمنامه‌ها معنی بدی دارد و آن هم این است كه یك شانس از سینمای ایران به خاطر داشتن یك فیلم خوب از بین رفت. كاش می‌شد فیلمنامه‌هایش را بر پرده ببنییم.
- بیضایی پس از گرفتن جایزه‌اش گفت: خوشحالم كه این جایزه را از دست محمد رحمانیان می‌گیرم چون او نمونه‌ای نسل بعدی نمایشنامه‌نویسان ایران است كه با نیرو و تداوم كار می‌كند. من نمی‌خواهم برای فیلم‌های نساخته‌ام سوگواری كنم. اما بخش بزرگی از تأسف من برای این است كه تجربه‌های زیادی را نتوانستم به دست بیاورم و هر تجربه‌ای كه لازم بود دیر به دست ما رسید.
وی افزود: از سیف‌الله داد تشكر می‌كنم چون تنها فیلم هفده سال اخیرم را در زمانی كه او معاونت سینمایی بود ساختم و بیش از همه از همسرم، مژده شمسایی تشكر می‌كنم كه در بدترین ناامیدی‌ها حضور او بود كه من را به حركت درآورد.
- حامد بهداد كه پس از بیضایی برای خواندن جایزه بهترین فیلنامه تلویزیونی روی صحنه رفته بود گفت:‌ در جراید می‌نویسند كه سینما را تعطیل كنید. تمام كوچه‌های این مملكت پر از قصه است. چطور دلتان می‌آید چیزی را كه این همه سال برای آن جنگیدیم، تعطیل كنید. من كوچكترین عضو سینمای ایران هستم اما از شما می‌خواهم كه برای این سینما بجنگید. چون لیاقت ما بیش از این است.
- پس از اهدای چند جایزه دیگر، مراسم پایان یافت و نوبت به پذیرایی رسید كه متأسفانه این بخش بدترین بخش جشن دنیای تصویر بود. هجوم اولیه‌‌ای كه به میزهای غذا شد، باعث تمام شدن سریع غذاهای موجود در روی میزها شد و بسیاری از هنرمندانی كه در مراسم بودند با شكم گرسنه جشن را ترك كردند!
- سرانجام ساعت دو نیمه شب دهمین جشن سینمایی تلویزیونی دنیای تصویر بدون قطع برق پایان یافت و معلوم نشد عدم قطع برق كار ده‌نمكی بود یا شریفی‌نیا.
؟

   

 

    
    
   
 
منبع: خبرگزاری فارس
برای دیدن عکس ها در اندازه بزگتر روی آن ها کلیک کنید.


[ جمعه 22 تیر 1386 - 11:07 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : شنبه 23 تیر 1386 - 12:07 ب.ظ]

[ پیام ()|| سارا ] [عمومی , ] [+]