تبلیغات
:: مهران مدیری :: - ساخت «لبه‌ی پرتگاه» بهرام بیضایی منتفی شد

:: مهران مدیری ::

ساخت «لبه‌ی پرتگاه» بهرام بیضایی منتفی شد

جمعه 7 اردیبهشت 1386

«لبه پرتگاه» ساخته نخواهد شد. خبری که چند روز گذشته به صورت شایعه یی دهان به دهان در محافل سینمایی به گوش می رسید، دیروز به طور رسمی از سوی روابط عمومی سیران فیلم (دفتر تهیه کننده فیلم) تایید شد تا به کارنامه انبوه فیلم های ساخته نشده بهرام بیضایی، نام دیگری اضافه شود و «لبه پرتگاه» هم به بایگانی پربار آثار ساخته نشده بیضایی پیوست. دیروز بهرام بیضایی در برابر انبوه پرسش های خبرنگارانی که برای پیگیری دلایل چنین تصمیم سازندگان فیلم به دنبال راهی برای گفت وگو با او بودند، سکوت کرد و به شیوه همیشگی اش نظاره گر وقایعی بود که منجربه به نتیجه نرسیدن این پروژه اش شد.توقف تولید فیلمی از بیضایی این بار در حالی اتفاق افتاد که نهادهای مدیریتی و نظارتی سینما نقش چندانی در این زمینه نداشتند و هر چند در زمان تصویب فیلمنامه تغییراتی اندک در بخش هایی از آن اعمال کرده بودند اما در شرایط فعلی علاقه مند به ساخته شدن آن برای کم کردن انتقادات از خود بودند.بیضایی از دو سال پیش زمانی که نمایش «مجلس شبیه در ذکر مصائب استاد نوید ماکان و همسرش مهندس رخشید فرزین» با روی کار آمدن دولت جدید متوقف شد، پیگیر تولید «لبه پرتگاه» بود. او در دیداری با حمید اعتباریان مدیر دفتر سیران فیلم که به شکل جدی در چند سال اخیر وارد چرخه تولید سینمای ایران شده است، به توافقات اولیه برای ساخت این طرح رسید و از آن زمان تا به حال پیگیر انجام مراحل مقدماتی آماده سازی فیلمبرداری بود. از همان زمان که خبر این توافق اولیه و بعد از آن صدور پروانه ساخت فیلم منتشر شد بسیاری نسبت به حاصل این همکاری با دیده تردید می نگریستند. چه بیضایی به وسواس شدید در تولید آثارش شهره است و از آن سو اعتباریان با وجود داشتن چند فیلم پرفروش در کارنامه مانند «شام عروسی» و «آکواریوم» تجربه همکاری با کارگردانان نخبه و متفاوت سینمای ایران را نداشت. تولید فیلم از زمان اعلام خبر تا چند ماه پیش به تناوب پیگیری می شد

یک بار حتی تولید فیلم به دنبال درخواست اداره نظارت و ارزشیابی برای انجام تغییرات در فیلمنامه در هاله یی از ابهام قرار گرفت و بعد با پذیرش موضوع از سوی بیضایی پیگیری شد و بار دیگر شکستگی پای بیضایی در جریان بازدید و پیدا کردن لوکیشن های مورد نظرش تولید را به تعویق انداخت. سرانجام از اواخر دی ماه سال گذشته با توافق بر سر گروه همکار بیضایی در پشت صحنه، پیش تولید به صورت جدی آغاز شد. به شیوه خاص بیضایی در این مرحله انتخاب بازیگران انجام می شد و اتفاقاً این بخش بسیار مورد علاقه تهیه کننده بود که در این سال ها نشان داده بود نسبت به همکاری با تعدادی از بازیگران شناخته شده علاقه زیادی دارد. وقتی ترکیب نهایی بازیگران «لبه پرتگاه» بعد از دو ماه گزینش و صحبت با افراد مختلف اعلام شد، حاصل علاقه تهیه کننده به مقوله بازیگری مشخص بود. نام محمدرضا گلزار به عنوان یکی از بازیگران اصلی فیلم تعجب تمام پیگیران رویدادها و اتفاقات سینمایی را جلب کرد. حضور گلزار که به نام چهره خاص سینمای تجاری ایران شناخته می شود و در کارنامه اش فیلم «آتش بس» به عنوان مهمترین فیلم محسوب می شود در فیلمی از کارگردانی که به سخت گیری و گرفتن بازی های متفاوت از بازیگرانش مشهور است، اذهان را به سمت عواملی سوق داد که ترکیب بازیگران فیلم بیضایی را به این سمت کشانده بود. بیضایی تمرینات اصلی با بازیگران نهایی فیلم را آغاز کرده بود و این زمانی بود که محمدرضا گلزار بازیگر اصلی انتخاب شده توسط بیضایی مشغول بازی در فیلم دیگری بود و به گفته یک منبع مطلع حضور کاملی در تمرینات نداشت و نتوانسته بود انتظارات بیضایی را پاسخ دهد. با افزایش نارضایتی ها از سوی بیضایی، احتمال تغییر بازیگر اصلی فیلم به عنوان گزینه دیگری برای سازندگان فیلم مطرح شد اما در مقابل تهیه کننده همچنان بر خواسته قبلی پافشاری می کرد. این اتفاقات در حالی رخ می داد که خبر انتخاب اولیه بهرام رادان برای نقش مرد اصلی فیلم منتشر شده بود و همین بر حاشیه های انبوه افزوده بود.

مجموع تمام این اتفاقات سرانجامی جز توقف تولید فیلم نداشت. آنچه که به عنوان «فراهم نشدن شرایط لازم» به عنوان دلیل منتفی شدن ساخت لبه پرتگاه دیروز از سوی روابط عمومی سیران فیلم منتشر شد چیزی جز مجموع همین رخدادها نبود که گروه سازنده را به تولید نشدن چنین فیلمی رهنمون کرد.

به هر صورت با وجود همه تلاش ها و امیدواری ها همچنان «سگ کشی» تولید سال 1379، آخرین فیلم کارنامه کارگردان مهم سینمای ایران بهرام بیضایی محسوب می شود و افسوس دوباره برای تولید نشدن فیلمی از سوی او ادامه پیدا می کند. دایره «فیلم نساختن های» بیضایی دیروز هم یک بار دیگر کامل شد تا آن جمله کنایه آمیزش که سال ها پیش گفته بود «تا زمانی که فیلمی از من بر پرده سینما ندیدید باور نکنید من فیلم جدیدی ساخته ام» بیشتر جلوه کند. روابط عمومی سیران فیلم دیروز در ادامه خبر منتفی شدن ساخت لبه پرتگاه اعلام کرد که در ماه های آینده طرح جدیدی از بیضایی جایگزین لبه پرتگاه خواهد شد. امیدواری نسبت به سرانجام چنین خبری مانند ساخته شدن تمام طرح های دیگر مطرح شده در تمام این سال ها توسط بیضایی نمی تواند چندان خوشبینانه باشد.

منبع: اعتماد

با تشکر از الهه[ جمعه 7 اردیبهشت 1386 - 10:04 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| سارا ] [عمومی , ] [+]